Çift Danışmanlığı

Ailelere Yönelik Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

Turgutlu Çift Terapisi | Turgutlu Psikolog

Turgutlu Çift Terapisi | Turgutlu Psikolog

Turgutlu Çift Terapisi

Çift terapisi, çiftler arasında değişim ve gelişim sağlamak için, çiftlerin arasında bulunan ilişkinin geliştirilmesi adına yapılan çalışmalardır.

Kişilerin sosyal ilişkileri genel duygu durumlarını önemli ölçüde etkiler. Özellikle çiftler arasındaki ilişkinin kalitesi oldukça önemlidir. Bu ilişkide kişiler zaman zaman çatışma yaşayabilir. Çatışmalar süreklilik haline gelirse iki tarafta yıpranır. Bu da beraberinde çiftler arasında kalitesiz ilişkiyi meydana getirir. Burada devreye terapistler girer.

Çiftlere uyguladıkları bu terapi ile çiftler, ilişkilerini gözden geçirir. Daha sonrasında ilişkileri yavaş yavaş düzelen çiftler mutlu bir hayat sürer. Böylelikle çiftler Boşanma aşamasına kadar giden anlaşmazlıkları çözüme kavuşturarak, ilişkilerine ilg günkü sevgi ile devam ederler.

Çift terapisi kimi zaman gerekli görülmese de oldukça önemli bir terapidir. Özellikle çıkmaza giden ilişki türlerinde çift terapisi oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Bu bakımdan çift terapisi, sorunlu ilişki yaşayan çiftler tarafından tercih edilmelidir.

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, çiftler arasında yaşanan zorlu süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülme kavuşmasını amaçlar. Bu terapide kişilerin hem eşleri hem de sosyal çevreleri ile kurdukları ilişki sağlıklı yönde geliştirilir.

Özellikle pandemi sonrası çift terapisine olan ilgi artmıştır. Karantina döneminde evlere kapanan çiftler, sürekli birbirleri ile oldukları için ister istemez çeşitli anlaşmazlıklar yaşamışlardır. Bununla birlikte sorunlarını çözmek isteyen çiftler terapistlere başvurmuşlardır.

Bu terapinin uzun süre olumlu etkileri bulunur. Çiftler bu terapiyi aldıktan sonra ilişkileri bir süre sonra iyileşme sürecine girer. Bu sayede çiftler boşanma gibi olumsuz bir durumu düşünmek yerine, yaşamlarına kaldıkları yerden devam ederek mutlu olurlar.

Turgutlu Çift Terapisti Doğan Tura

Türkiye’de her şehirde çift terapisi alınabilir. Bazı şehirlerde ise oldukça kaliteli terapi hizmetleri yer alır. Turgutlu bu şehirlerden biridir. Turgutlu çift terapisi hizmeti veren pek çok psikolog bulunur. Bu terapistler çiftlerin sorunlarını en iyi şekilde analiz eder ve çeşitli çözüm önerileri sunar. Çift terapisi Turgutlu merkezli çalışmalardan biridir.

Çift Terapisinden Kimler Faydalanabilir?

Çift terapisi beraberinde bir aile sorunu yaratıyorsa bu terapiden aile bireyleri de yararlanabilir. Çift terapisi yalnızca çiftlerin değil, bu ilişkiye maruz kalan çocukların da yararlanabileceği aile terapisini de içerebilir. Aşağıdaki problemlerden bazıları yaşanıyor ise çift ve aile terapisinden yararlanılabilir:

 • Evlilik problemleri
 • Alkol kullanımı
 • Aşırı ya da çok az yemek yemeye sebep olabilen yeme bozuklukları
 • Sorunlu ergen davranışları
 • Mazoşist eylemler
 • Travmaya bağlı ergen davranışları
 • Çocuklarda ruh sağlığı rahatsızlıkları
 • Çocuklarda duygusal sorunlar

Yukarıda yer alan sıkıntıların biri ya da birkaçı aile bireylerin de görülüyorsa bu tedaviden yararlanabilirler.

Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift terapisinin pek çok farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu terapi uygulamaları her çifte göre farklılık gösterebilir. Bundan dolayı en iyi terapi için uzman terapistler ile görüşülmelidir.

Çocuk merkezli terapi uygulamalarında, çocukların etrafında bulunan diğer bireyler ile de görüşme gerçekleşebilir. Çift terapileri öncelikle sorunun belirlenmesi ile başlar. Ardından terapi türüne göre 8-24 seans gerçekleşir. Seanslar ortalama olarak bir saat civarında sürmektedir. Hastanelerde ve özel merkezlerde yapılan bu seansa iki danışman beraber katılırlar.

Çift Terapisi Faydaları  

Çiftler arasında boşanmaya kadar giden anlaşmazlıklar bu terapi ile çözüme kavuşur. Böylelikle aile bireylerinin davranışları iyileştirilebilir. Bu iyileştirme ile birlikte çiftler, sevgilerini ilk günkü gübü hissederler.

Çift terapisi her birey için ayrı ayrı fayda sağlamaktadır. Çiftler arasında anlaşmazlık yaşandığında, her iki birey de sosyal hayatlarında olumsuz durmak ile karşı karşıya kalabilirler. Kişiler her ne kadar bu durumu saklamaya çalışsa da olumsuz duygular, direkt olarak karşılarındaki kişiye yansıyabilir. Bundan dolayı kişilerin çift terapisi alması onların kendi sosyal yaşamlarına da katkı sağlar.

Çift terapisi hem çiftler hem de çiftlerin etrafındaki bireyler için oldukça faydalıdır. En iyi çift terapistleri çeşitli merkezlerde bulunmaktadır. Turgutlu çift terapisti hizmeti her çift tarafından tercih edilen bir terapidir. Turgutlu merkezli bu terapiler kişilerin özel yaşamlarında yaşanan sorunlarına çözüm getirerek, çiftleri birbirine yakınlaştırır.

En iyi terapist hizmetlerinin yer aldığı Turgutlu şehrinde, Turgutlu psikoloji terapi çeşitleri oldukça ünlüdür. Bu şehirde yer alan terapistler online bir şekilde de terapi verebilmektedir. Bu sayede Turgutlu merkezli bu terapi hizmetleri Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftlerle buluşur.

Hizmetlerim

Randevu Alın

  BLOG YAZILARIM

  Sizi Aramamı İster Misiniz?

   izmir psikolog izmir psikolog tavsiyesi izmir çocuk psikologu