Aile Danışmanlığı

Ailelere Yönelik Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

Turgutlu Aile Terapi | Turgutlu Psikolog

Turgutlu Aile Terapi | Turgutlu Psikolog

Turgutlu Aile Terapisi 

Turgutlu aile terapisi aileler içindeki huzursuzluğu giderici terapiler sunarak aileler arasındaki birliğin korunmasını sağlayan önemli bir psikolog terapi desteğidir. Yakın çiftler üzerinde çalışılan terapi yöntemlerini sunarak göstermiş olduğu yetkinlikle ailelere psikoterapi sunan bir alt daldır. Yaptığımız aile terapisi yöntemleriyle çiftler arasındaki duygusal ve anlaşmazlığa götüren hususlardan arındırıyoruz. Eşlerin zaman zaman zorlu zamanlar geçirdiği ve çiftler arasında yaşanan zorlu çatışmaların kaynağına inme sürecini de beraberinde getirir.

 Terapinin amacı aile fertlerinin sağlıklı ve uyumlu bir şekilde ilişkiler kurarak bu zorlu sürecinden üstesinden gelmelerini sağlamak. Aile terapisi sadece çiftlere yönelik değil tüm aile bireylerini kaplayacak seanslarla ortaya konulan bir süreci beraberinde getiriyor. Aile üzerindeki çalışmalar uzun vadeye yayılarak etkisini gösterir. Terapiler seans seans yapılmak üzere her seansta çiftlerin yaşamsal alanlarındaki aksaklıklar giderilerek yol alınır. Sürecin çiftlere olumlu veya olumsuz bir yansıması olabilir fakat önemli olan yaşamsal alanlarındaki bozuklukların giderilmesini sağlamak.

 Ailelere seanslar aracılığıyla problemlerle nasıl başa çıkılacağı konusunda birtakım bilgiler verilir. Teorik bilgilerin yanında aynı zamanda uygulamaya dökülen birkaç adım da gerçekleştirilir. Ailelere verilen eğitim zamanla aile için engellerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda çiftlerin birbiri içerisindeki her sıkıntı danışma mı aile terapisi içerisinde ele alınır. Ele alınan bu durumlar aileyi ne yönden ve hangi konuda etkilediği sorgulanır. Bireyler birbiriyle olan iletişimi destekleyici yönlendirmeler içerisine girerler.

Terapiler aynı zamanda bir drama havasında geçer. Problemlerle baş edici eğitsel alanlardan geçerler. Aile içerisinde yaşanan herhangi bir problemin nasıl çözüleceğini bilmeyen fert dengesini aile düzeninde sağlayamayacağı için kopuşlar meydana gelebilir. Sürecin süreçte kalmadığı ve aile içerisinde de bu eğitimlerin devamı olarak nitelendirilen terapi seanslarına devam edilir. Bireylerin birlikleri duygusal açıdan ruh sağlıklarını korumalarını destekleyici öğretiler verilir.

Turgutlu Aile Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Özellikle çift ilişkilerinden problem yaşandığı takdirde ailelere verilen en sağlıklı yöntem aile terapisi yöntemleridir. Çok geniş kullanım alanları bulunan bu terapinin insan sağlığı ilişkileri üzerine büyük etkileri vardır. Özellikle iletişim kurma konusunda sıkıntı çeken çiftlerin en önemli sorunlarından biri aile içi iletişim bozukluğundan kaynaklıdır. Çiftlerin birbirini iyi derecede tanımlamaları üzerine yaşanan sıkıntıları bertaraf etme adına uygulanacak en seçkin ve doğru yöntem olduğunu dile getirmek  doğru olacaktır.

 Aile terapisi; çift ilişkilerinde, evlilik boşan gibi mevzularda, alkol ve madde kullanımlarında, ebeveynliklerde çekilen zorluklardan kaynaklanan durumlarda kullanılır. Sadece bunun sınırlı değil elbette ki aile içi şiddet durumlarında krizleri çözmek adına çözümler üretilir. Göç eden ailelerin bulunduğu çevreye uyumlarını sağlayacak destekler verilerek yaşama kalitesini ve konforunu arttırıcı eğitici öğretilerden geçmeleri sağlanır. İş stresi, ekonomik problemler, travmalar sonucu yaşanacak olan tüm etkilerde aile terapisi desteği sağlanır. Önemli olan aile terapisi yöntemlerini uygulayacak kişinin alanında yetkin olması. Turgutlu aile terapisi uzmanı olarak sizlere bu desteği en iyi şekilde sağlıyoruz.

Aile, Çift Terapisi Yapılırken İzlenecek Adımlar

Aile terapisinde her ailenin yaşadığı soruna göre farklı uygulama yöntemleri vardır. Hem çiftlere yönelik hem de ailenin diğer üyelerine yönelik birçok etkinlikler yapılıyor. Seanslar içerisinde aile üyelerinin hepsi bir araya gelebilir. Farklı durumlar söz konusu olduğunda ise aile üyeleri tek tek alınarak da sorunları giderici terapiler uygulanır. Özellikle aile içi terapi uygulamaları aile içinde sorunlar yaşayan çocuklara yönelik yapılan uygulamalar vardır. Bu uygulamalar oyun terapisi ve aile terapisi yöntemleri uygulanarak giderilebilir. Aile içi tartışmalar gerginlik üzerine yapılacak eğitimlerde de organize ve programlı eğitimlerle sorunları giderme yönünde aile içi uyumlar sağlanır.

Turgutlu Aile Terapisi Desteği Nereden Alınmalı?

Aile terapisi desteği özellikle bu alanda eğitim almış psikolog uzmanlar ile çalışılmalı. Özellikle ailenizin dilinden anlayan ve sorununuzun ne olduğunu açıklayan Turgutlu aile terapist’i Doğan Tura olarak sizlere en iyi terapi sürecinde destek oluyorum.. Alanımızda oldukça tecrübeli uzmanlarla çalışıyoruz. Özellikle alanında yıllarca aile terapisi üzerine çalışmaları ve araştırmaları olan birçok aile uzmanıyla çalışarak sorunları giderici alternatif yöntemleri kullandık. Ana kaynağa inerek durumu yerinde çözme odaklı yöntemler uyguladık. Yapılan her öğreti uygulamalı işler içerisinde yer alır. Ailelerin ve özellikle aile üyelerinin birbiriyle olan uyumlarını iyileştirici danışmanlıklar veriyoruz. Elbette ki danışmanlarınızın iyi olmasının yanında aynı zamanda danışanın da uygulamaları eksiksiz yerine getirmesi sağlanır.

Hizmetlerim

Randevu Alın

    BLOG YAZILARIM

    Sizi Aramamı İster Misiniz?

      izmir psikolog izmir psikolog tavsiyesi izmir çocuk psikologu